niedziela, 6 stycznia 2013

Jodi Picoult - W naszym domu

W naszym domu
"Wychodzę z dyżurki i uchylam drzwi do korytarza, w którym znajdują się cele. Głos Jacoba jest cichy, ledwie się niesie:

Szukają mnie w całym mieście,
Znają każdą moją ścieżkę.
Chcą zobaczyć mnie w pętach
Mówią: krew masz na rękach.

Popycham drzwi i podchodzę do celi Jacoba, który wciąż śpiewa "I Shot the Sheriff". Jego głos to się podnosi, to znów opada. Kroki na betonowej podłodze niosą się głośnym echem, ale on nie przestaje śpiewać, nawet gdy staję tuż za kratą, na wprost niego, z ramionami skrzyżowanymi na piersi.
Jacob powtarza jeszcze dwa razy refren, a potem milknie."

Jodi Picoult - W naszym domu. Prószyński i S-ka, Warszawa 2011, s. 250, tłum. Michał Juszkiewicz

Bob Marley: "I Shot the Sheriff" (1973), fragment użyty w tekście książki Jodi Picoult:

Yeah! All around in my home town,
They're tryin' to track me down;
They say they want to bring me in guilty
For the killing of a deputy,
For the life of a deputy.


Bob Marley (1945 - 1981)

4 komentarze:

 1. Muzyka nie tylko jest rozrywką, jest z nami, gdy tylko jej na to pozwolimy, w różnych sytuacjach życiowych. Uspokaja, ma doskonałe właściwości terapeutyczne, podnosi na duchu, dzieli z nami radości i smutki... DZIĘKI JEJ za TO!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy tylko jej na to pozwolimy... pięknie to ujęłaś. :-) Muzyka jest w naszym życiu wszechobecna, czy tego chcemy, czy nie, słychać ją zewsząd, w sklepie, w biurze, nawet w windzie. Czy nam się to podoba, czy nie. Puszczamy ją mimo uszu, czasami się złościmy, gdy zapętlona fraza natrętnie wciska nam się do uszu podczas zakupów, a niekiedy nie możemy się od jakiejś melodyjki "uwolnić". W domu słuchamy tego, czego chcemy, dla przyjemności lub z potrzeby serca. I wtedy jest tak, jak piszesz - muzyka dostarcza rozrywki, podnosi na duchu, wycisza... Tak jak bohatera książki Picoult, Jacoba, który cierpi na autyzm... i śpiew go uspokaja, a nie jest przejawem lekceważenia sytuacji, w której chłopak się znalazł.

   Usuń
 2. Tak, własnie ten fragment skłonił mnie do zastanowienia się, czym dla mnie jest muzyka... :-)

  OdpowiedzUsuń